Bīriņu Pils Ezers un dīķu sistēmas

+37129244927

 

Gan iebraucot Pils teritorijā, gan dodoties prom, Jūsu ceļš vedīs pāri slūžām, kas atdala divus ezerus – Bīriņu ezeru un Dzirnavu ezeru.

 

birini castle 1ezerstab

birini castle 2ezerstab

birini castle 3ezerstab

Bīriņu ezers

Ir saglabājušies stāsti un leģendas par lielā ezera rakšanu. Tas 19.gs. vidū ar rokām padziļināts un Pils pusē nostiprināts krasts ar akmens mūri, kura abos galos bija kaut kas līdzīgs sargtorņiem, bet pa vidu pacēlās krāšņa lapene. Jau izsenis ezers ir bijis pazīstams ar populārām peldvietām, tā lēzeno krastu dēļ. Šodien tas iecienīts arī pacietīgāko makšķernieku vidū veco un gudro karpu dēļ, kuras te mīt, bet rokās nedodas.

Dzirnavu ezers

Dzirnavu ezers jeb Dzirnavu dīķis te pastāvējis jau kopš pirmajām rakstītajām piezīmēm par Bīriņu muižu, tāpat kā ūdensdzirnavas. Tikai laikam ejot tās tiek pārbūvētas vai būvētas pa jaunam tāpat kā Dzirnavu dīķa slūžas. Saglabājies Johana Vilhelma Krauzes akvarelis no 18.gs., kurā attēlotas tieši Bīriņu (Kolcenes) muižas Dzirnavu dīķa slūžas.

Augusta dīķi

Emīlijas parkā ir vērts apskatīt mākslīgi veidoto dīķu un kanālu sistēmu, kura ūdeni ņem no vairākiem dīķos izplūstošiem avotiem. Lielākā dīķa vidū izveidota neliela saliņa un nosaukta vai iedēvēta par Mīlestības saliņu.
Bet visnoslēpumainākais ir mazs apaļš dīķītis ar stāviem krastiem netālu no Emīlijas pieminekļa. Tā virsma ir noaugusi zaļa, ūdens spogulis nemaz nav redzams, bet ar turpat blakus atrastu kārti apakšu nevar sasniegt. Tas nav atklāts apskatei, jo ir bīstams un būtu vēl izpētāms.

Bebru dambji

Kad būs šķērsots viss Emīlijas parks, Jūs nokļūsiet Lielo pļavu malā, kur pretstatā parka reljefam pavērsies pilnīgi līdzeni kūdraini vīgriežu lauki, kas tālumā pārtop purvainos mežos. Cauri šīm pļavām plūst Pēterupe, kurā senos laikos nārstojušas foreles, bet šodien te izvērsušies bebri. Arī plašos notekgrāvjus tie iecienījuši kūdraino krastu dēļ, jo viegli izrokamas alas mājvietu būvēšanai, un pa mazo Dzirnupīti jau nonākuši līdz pašai Emīlijas parka malai, kur uzbūvēts varens dambis, nopludinot veselu pļavas masīvu. Tikai, meklējot gar upītes malu kārtējo dambi, esiet gatavi, ka jebkurā brīdī variet iebrukt bebra alā.

 

  • Papildus jārēķinās ar ieejas maksu teritorijā, izņemot banketa, semināra, viesnīcas viesus.