Mazās arhitektūras formas

 +37129244927

 

Bīriņu Pils teritorija bagāta ar mazajām arhitektūras formām, no kurām lielākā daļa ir vēsturiskas. Divi milzu vārti, trīs lapenes, kāpnes, tiltiņi, obeliski un pat savas kapenes Priežkalna parkā.

 

1birinicastle rudtab

2birinicastle kapenestab

3birinicastle arbourtab

Kapenes

Bīriņu muižas īpašnieku kapenes pēc sava arhitektoniskā risinājuma ir unikāls Latvijas arhitektūras piemineklis, jo ir vienīgās no pašlaik apzinātajām kapenēm ar mucas veida velves pārsegumu, kas izvietotas zem dabīga kalna. Tās savā iemīļotajā Priežkalna parkā no 1814. gada līdz 1819. gadam cēlis Ludvigs Augusts grāfs Mellins. Uz kapenēm ved gara aleja, kuras sākumu iezīmē lieli, smagi dzelzs vārti – Mellina vārti. Ieeju kapenēs veido laukakmeņu mūra sienā iebūvētas ailas, pa kurām ieejot var nonākt priekštelpā. Tālāk ir tieši tāds pats ailu izkārtojums ar metāla vērtnēm. Agrāk kapeņu dzega, ailas un nišas bija greznotas ar kaļķu javā atlietām ozollapu un ziedu vītnēm. Telpas centrā atradās liels marmora paaugstinājums ar profilētām malām. Gar tā malām bija izvietotas apbedījuma vietas. Pakalnā, tieši virs ieejas kapenēs bija novietots obelisks, kuru vietējie zemnieki par savu savākto naudu bija pasūtījuši par godu grāfam Mellinam, kuru mīlēja un ļoti augstu vērtēja. 

Ezera lapene

Vissenāk celtā lapene ir saglabājusies no 19. gs. vidus un atrodas pils regulārā dārza malā pie ezera. Tā atjaunota 21. gs. sākumā nedaudz paplašinot priekšējo laukumu, kas nemaina lapenes izskatu, raugoties no Pils balkona, bet nedaudz pagarina no sānu skata. Nelielas romantiskas trepītes atrodas lapenes aizmugures sānu daļā un tās Jūs aizvedīs līdz pat ūdens malai.
Šodien Ezera lapene iecienīta kāzu ceremonijām un neskaitāmi JĀ jau izskanējuši šajā romantiskajā vietā.

Avota kalna lapene

Avota kalna lapene atrodas Emīlijas parkā pašā Avota kalna virsotnē. Tā uzstādīta kādreizējā avota vietā, kurš pārstājis plūst reizē ar tuvumā esošā Laugas purva ūdens līmeņa pazemināšanu meliorācijas rezultātā. No lapenes paveras skaists skats uz lejā esošo pirmo Augusta dīķi, kurš saglabājis savu apaļo formu. Vēl var redzēt Eņģeļkalna skulptūras un, pagriežoties uz ZA, pat pili.

Dārzniekmājas lapene

Pavisam tuvu Pilij, tūlīt aiz Dārzniekmājas, blakus garšaugu dobēm un ziedošai magnolijai, atrodas jauna koka lapene. Tā tapusi 2013. gadā Eiropas lauksaimniecības fonda finansēta projekta ietvaros. Dārzniekmājas lapeni darinājuši vietējie amatnieki un tajā izvietoti atpūtas zviļņi, no kuriem paveras skats uz leju cauri nogāzes kļavām uz Dzirnavu ezeru

Citas mazās arhitektūras formas

Teritorijā apskatāmi arī Bīriņu Pils sarkano ķieģeļu iebraucamie vārti, baltie iebraucamie vārti pie Pils ēkas, Mellina vārti, kas ved uz Sēru aleju, obeliski pie Pils, stella Emīlijai Emīlijas parkā, tiltiņi un Regulārā parka kāpnes. 

 

  • Papildus jārēķinās ar ieejas maksu teritorijā, izņemot banketa, semināra, viesnīcas viesus.