Apskates objekti Pils ēkā

+37129244927  

 

Muižas ansambļa galvenās dominantes - Pils ēkas, kas celta 1860. gadā, arhitektoniskais risinājums attiecināms uz neogotiku, bet interjeros valda neorenesanse un eklektika. Pils cēlājs Augusts fon Pistolkorss savās atmiņās raksta: “...es un mana Emīlija ar lielu mīlestību ķērāmies pie darba. Visi mani spēki bija virzīti uz to, lai radītu savai Tēvzemei ko paliekošu un skaistu. Mana māja bija mana pasaule...” Augusts fon Pistolkorss

 

birinupils 1vestkrastab

birinupils 2zaletab

birinupils 3krasnstab

Vestibila kāpnes

Viens no lielākajiem  Bīriņu Pils dārgumiem ir plašās, divpusējās ar virpotiem roku balustriem, volūtveida konsolēm būvētas, tumša ozolkoka kāpnes, ar kokgriezumiem rotātiem balstiem un balkoniņiem. Iebūvētas 1860. gadā, tās arvien dzīvo un skaita mūsu soļus. No Renātas fon Pistolkorss atmiņām: “Pa labi un kreisi skaistas, ar sarkanu plīša paklāju klātas, ozolkoka kāpnes veda augšup uz balles zāli. Katram pakāpienam abās pusēs bija piestiprināti stipri metāla stieņi. Kāpņu vidū bija laukumi, kur nišās stāvēja sarkani plīša dīvāni, pie tiem – krāšņumaugu buķetes. Lejā - vestibilā gan pa labi, gan pa kreisi stāvēja ozolkoka galdi, uz kuriem dāmas( pa labi) un kungi( pa kreisi) atstāja savas cepures un cimdus.”

Seno interjeru foto ekspozīcija

Pateicoties Pistolkorsu dzimtas turpinātāju un vēstures atmiņu glabātāju Karīnas Klausneres un Dagnijas Gašleres – Rošs sniegtajai informācijai, ir izveidota foto ekspozīcija, kura stāsta par interjeru un tā greznību Pistolkorsu saimniekošanas laikā Bīriņu Pilī. Varam ieskatīties senāk tik greznajās telpās un meklēt detaļas, kuras izdzīvojušas cauri gadiem līdz mūsdienām.

Vēstures ekspozīcija

Vēstures kāros mudinām ieskatīties Pils vēstures ekspozīcijā Pils III stāvā, kas lieliem soļiem izvedīs cauri gadsimtiem, sākot no 1725. gada, kad Kolcenes muižu - tagadējos Bīriņus - nopērk barons K.G.Mengdens. Tā ir iespēja sīkāk uzzināt  par grāfa A.Mellina nesavtīgo ieguldījumu Bīriņu muižas attīstībā un iepazīties ar Pistohlkorsu ģimeni un viņu veikumu.

Pirmā stāva zāles griesti un durvis

Ēdamzāles griestus veido krustotas koka sijas, starp kurām atrodas ornamentāli un reljefi dekora elementi. Gleznojumos imitēta intarsija, kura atveido trauslu arabesku. Divos laukumos izvietoti ornamentāli veidoti Pistolkorsu ģimenes ģerboņi. Tuvāk ezerpuses balkona logiem saglabājušās intarsētas iekšdurvju vērtnes.

Krāsnis

Kā apliecinājums pagājušajiem laikiem pils telpās saglabājušās greznas podiņu krāsnis. Tās ne tikai dekoratīvi rotā telpas, bet aizkurtas spēj priecēt ar maigi plūstošo siltumu.

Senais krāsojums

Par to, kādos toņos ir bijušas klātas Pils sienas stāsta pavisam nelieli laukumi, atsegti vēsturiskās izpētes laikā. Varat tos aplūkot un salīdzināt, cik tuvs ir atjaunotais krāsojums. Visas telpas, kurās atrasti senie toņi, atjaunotas ļoti tuvu oriģinālam, bet, piemēram, Pils otrā stāva zāles griestu krāsojums atjaunots pēc Pistolkorsu dzimtas pēcteču sniegtā foto materiāla.

Engīzera klavieres

Salontelpā savu vietu radušas savulaik Bīriņu muižas teritorijā dzīvojošā meistara Kārļa Engīzera izgatavotās klavieres. Tās dāvinātas vietējam skolotājam un koru vadītājam Adolfam Lukstiņam par viņa ieguldījumu pagasta ļaužu izglītības un kultūras dzīves veicināšanā pirmās neatkarīgās Latvijas laikā 30-tajos gados.

Bibliotēka

Bīriņu pils bibliotēka glabā vairākus simtus dažāda vecuma un tematikas grāmatu. Te pieejami arī Bīriņu Pils vēstures apraksti un literatūra angļu, krievu un vācu valodās. Grāmatu katalogs apskatāms gan restorānā, gan pie viesnīcas administratoriem. Grāmatas piedāvājam ņemt līdzi arī lasīšanai parkā.

 

  • Bibliotēkas grāmatas lasīšanai parkā izsniedzam pret līgumu, uz kura pamata paglabājam uz lasīšanas laiku kādu Jūsu dokumentu. Nosacījums neattiecas uz viesnīcas viesiem.
  • Papildus jārēķinās ar ieejas maksu teritorijā un pilī, izņemot banketa, semināra, viesnīcas viesus.