Atjaunotais Bīriņu Pils Ūdenstornis

+37129244927 

 

udenstornis birini Large            udenstorn aka Large            udenstorn jumts Large

 

 Atjaunotais industriālā mantojuma objekts Bīriņu muižas ūdenstornis ir Baltijā vienīgais muižas centra ūdenstornis ar atjaunotu, vēl joprojām darbojošos vēja rotoru un apmeklētājiem pieejamām iekštelpām ar interesantu ekspozīciju. 

 

Kas Ūdenstornī apskatāms apmeklētājiem?

  • pirmajā stāvā zem stikla grīdas redzama vecā mūrētā aka, kā arī apskatāms Ūdenstorņa modelis;
  • otrajā stāvā ir meditatīva ūdens skaņas un gaismas telpa;
  • trešajā stāvā - vēstures apraksts;
  • ceturtajā stāvā mēs nonākam bijušajā ūdens tvertnē, no kuras iespējams uzkāpt uz torņa jumta un aplūkot vēja rotoru, spārnus no apakšas un muižas saimniecības gala apkārtni no augšas. 

 

Atjaunotais Bīriņu Pils Ūdenstornis atvērts apskatei katru dienu bez papildus maksas, samaksājot ieejas maksu teritorijā.

 

Vēsturiski fakti

Bīriņu muižas tornis izbūvēts galvenajā pils pagalmā netālu no pils ēkas, kas pēc Rīgas arhitekta Fridriha Vilhelma Hesa projekta uzcelta no 1857. ─ 1860. gadam. Saskaņā ar vēsturiskajiem datiem, muižas īpašnieks Augusts Pistolkorss 1863. gadā izveidojis skaistu, no ķieģeļiem mūrētu aku, kas bijusi ~ 10 asis jeb 14,91 metrus dziļa ar ūdensvadu uz muižas virtuvi. Darbus vadījis ārzemnieks Dekerts (Deckert). Līdz tam laikam ūdens piegādāts ar 2 zirgu pajūgiem no ezera. Lai uzlabotu un vienkāršotu ūdens piegādi, virs akas ap 1872. gadu izbūvēts Ūdenstornis. Tā ar vēja palīdzību varēja pumpēt no akas ūdeni un novadīt uz pili un citām muižas centra ēkām. 
Torņa arhitektūra risināta izsmalcināti, piešķirot tam neogotisku veidolu saskaņā ar 19. gs. otrās puses industriālā mantojuma objektu tradīcijām. Tornis vainagots ar mūra dzeguļiem.

 

ESTLATlogo both together with EU flag                    ban 336x280 ih temturis Large